Solve the question on your notebook and check it by clicking (Answer and Explanation) below question.
A man's speed with the current is 15 km/hr and the speed of the current is 2.5 km/hr. The man's speed against the current is:
Man's rate in still water = (15 - 2.5) km/hr = 12.5 km/hr.
Man's rate against the current = (12.5 - 2.5) km/hr = 10 km/hr
A boat running upstream takes 8 hours 48 minutes to cover a certain distance, while it takes 4 hours to cover the same distance running downstream. What is the ratio between the speed of the boat and speed of the water current respectively?
Let the man's rate upstream be x kmph and that downstream be y kmph.
Then, distance covered upstream in 8 hrs 48 min = Distance covered downstream in 4 hrs.
A motorboat, whose speed in 15 km/hr in still water goes 30 km downstream and comes back in a total of 4 hours 30 minutes. The speed of the stream (in km/hr) is:
Let the speed of the stream be x km/hr. Then,
Speed downstream = (15 + x) km/hr,
Speed upstream = (15 - x) km/hr.
9x2 = 225
x2 = 25
x = 5 km/hr.
In one hour, a boat goes 11 km/hr along the stream and 5 km/hr against the stream. The speed of the boat in still water (in km/hr) is:
A boat running downstream covers a distance of 16 km in 2 hours while for covering the same distance upstream, it takes 4 hours. What is the speed of the boat in still water?
Rate downstream = 16/2 kmph = 8 kmph.
Rate upstream = 16/4 kmph = 4 kmph.
Speed in still water = 1/2 (8 + 4) kmph = 6 kmph.
Find all about GRE Computer Science and how to appear in the test
How you can join Pakistan Air Force. Read all requirements
Prepare NTS GAT General paper-base and online
Admission detail for admission in P ...
A comprehensive list of major colle ...
Learn English Grammar with lessons ...
Find all about LUMS NOP Financial A ...
A comprehensive list of major schoo ...
Find major schools in Islamabad. Co ...
Find a comprehensive list of major ...
Learn how to deal with Picture Patt ...
Lessons with Practice questions -MC ...